habergri.com
habergri.com

5 Soruda Dejavu Ne Demek | Dejavu Bilimsel Açıklaması Nedir? Dejavu Neden Olur?

Dejavu Ne Demek | Dejavu Bilimsel Açıklaması Nedir? Dejavu Neden Olur?
0

Dejavu ne demek? Yapılan araştırmalara göre her 3 insanın 2’sinin en az bir kere yaşadığı bu kavram, bir his olarak tanımlanabilecektir. Hayatınızın herhangi bir anında sizde ‘’ Ben bunu yaşamıştım sanki’’ diyorsanız, dejavu olmuş olabilirsiniz. Peki, tam anlamıyla Dejavu ne demek? Dejavu yaşamak ne demek? Dejavu neden oluyor? İşte, tüm detaylar…

Dejavu Ne Demek? Dejavu Nasıl Yazılır?

Dejavu Ne Demek | Dejavu Bilimsel Açıklaması Nedir? Dejavu Neden Olur?

İlk olarak dejavu nasıl yazılır kısaca bir bahsedelim. Fransızca kökenli olan bu kelimenin yazılışı aslında ‘’deja vu’’ şeklindedir. Ancak ülkemizde kelimeler bölünerek yazılmadığından, Türkçemizde direkt olarak okunduğu gibi yazılmaktadır.

Dejavu Anlamı Nedir? Bir İnsan Neden Dejavu Olur?

Dejavu Ne Demek | Dejavu Bilimsel Açıklaması Nedir? Dejavu Neden Olur?

Dejavu ne demek şimdi buna gelelim. Dejavu yaşanılan bir olayı, bir anı, görülen bir yeri ya da kişiyi daha önce görmüş gibi olmaya verilen isimdir. Kısacası kişi o anı yaşadığında, bu anı tekrar yaşadığını hisseder.

Ancak olayın yeri, öncesi ve sonrası ile ilgili detay veremezler. Yapılan araştırmalara göre dejavu beyin işleyişindeki küçük bir anomaliden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Bilindiği üzere beynin 5 ana lobu bulunmaktadır.

Dejavu ne demek konusunda ise bu beyin lopları arasında kısa bir zaman farkı yaşandığı ve geç algılamaya bağlı olarak bu hisse kapılmanın yaşandığı belirtilmektedir.

Beyin yorulur mu? Beyin neden yorulur? Beyin günde kaç saat çalışır? Bu soruların yanıtlarını merak ediyorsanız yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

1- Dejavu Olunca Ne Olur? Dejavu İslam’da Nedir?

Dejavu Ne Demek | Dejavu Bilimsel Açıklaması Nedir? Dejavu Neden Olur?

Yaşanmışlık hissi veren dejavu ne demek? Kişiler dejavu olduğunu hissettikleri anda ilk olarak bu hisse nasıl kapıldıklarını araştırmaya başlar. Büyük bir kısmı, bu hissi yaşatan anı daha önce nerede ve ne şekilde yaşadıklarını düşünmeye başlar. Ancak önceden de belirttiğimiz gibi, bu an daha önce yaşanmış değildir.

Yalnızca bir anomaliden kaynaklı olarak kişi böyle hissediyordur. İslam dininde dejavu ruhların bedenden önce yaratılmış olduğu ile açıklanmaktadır. Reenkarnasyon ile benzerlik gösterdiği düşünen bu kavramla ilgili İslam dininde, geniş kapsamlı bir araştırma ve bilgi içeriği ne yazık ki bulunmamaktadır.  İslam dininde dejavu ne demek kapsamlı bir şekilde açıklanamadığından, yeni bir kelimede türetilmemiştir.

2- Dejavu Gerçek mi? Psikolojide Dejavu Nasıl Açıklanıyor?

Dejavu Ne Demek | Dejavu Bilimsel Açıklaması Nedir? Dejavu Neden Olur?

Peki, dejavu ne demek, dejavu gerçek mi? Dejavu gerçek bir his olsa da gerçeği yansıtan bir durum değildir. Gerçekten bu yaşanmışlık duygusunu hisseden kişiler için o anın önceden yaşandığını söyleyebilmek mümkün değildir.

Bu nedenle dejavunun gerçek olduğunu söyleyebilmek doğru olmayacaktır. Psikolojide de dejavu kabul edilebilir bir histir. Herkeste görülebileceği düşünülen dejavu hissi kesinlikle anormal bir duygu olarak kabul edilmemektedir.

3- Dejavu Olmak Neyin Belirtisi? Dejavu Hangi Hastalığın Belirtisi?

Dejavu Ne Demek | Dejavu Bilimsel Açıklaması Nedir? Dejavu Neden Olur?

Sürekli dejavu oluyorum, ne yapmalıyım? Yukarıda da dejavu ne demek kısmında bahsedildiği gibi dejavu kabul edilebilir bir histir. Ancak bu duyguya sürekli olarak kapılmak ve gerçeği kaybetmek bir hastalık belirtisi olabilir. Yapılan araştırmalara göre tüm insanlığın %65’lik bir kesiminde dejavu hissi en az bir kez yaşanmıştır.

Bu his genel olarak 15 ila 30 yaş aralığında sık görülen bir durum olarak açıklanmaktadır. Psikolojik açıdan bazı hastalıkları bulunan, yer ve zamana oryante olamayan kişilerde dejavu fazlaca görülen bir durum olabilir. Alanında uzman birçok doktor, dejavu ne demek konusunda bu hisse fazla kapılan kişilerin Şizofreni, depresyon, epilepsi ve anksiyete bozukluğu yaşıyor olabileceklerine vurgu yapmaktadır.

4- Dejavu Kimlerde Görülür? Dejavu Hastalığı Tedavisi Var mı?

Dejavu Ne Demek | Dejavu Bilimsel Açıklaması Nedir? Dejavu Neden Olur?

Psikolojik problemleri bulunan kişilerde sık görülen dejavu ne demek? Dejavu olmak durumunu sıklıkla yaşayan kişilerin epilepsi, şizofreni, depresyon ve anksiyete bozukluğu yaşayabileceği üzerinde durulmaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda bu hastalıkların kesin ve net olarak dejavu hissine sebep olduğuna kanaat getirilememiştir.

Beyinde bir anomali sebebiyle ortaya çıkan Epilepsi nedir? Epilepsi belirtileri nelerdir merak edenler bu yazıya göz atabilecektir.

Ancak bu hastalıkları yaşayan birçok kişide en sık görülen semptomlardan biri dejavu hissine kapılmaktır. Hatta bu hisse sık kapılan insanların Alzheimer hastalığına yakalanma sıklığının arttığı da belirlenmiştir.

Şimdilik dejavu olmanın kötü bir durum olmadığı ancak sık yaşanmasının nörolojik bir durum olabileceği düşünülmektedir. Bu hissin neden ve ne şekilde ortaya çıktığı bilinmediğinden, bir tedavi planı da oluşturulamamıştır.

5- Dejavu Ne Demek? Dejavu Tehlikeli mi?

Dejavu Ne Demek | Dejavu Bilimsel Açıklaması Nedir? Dejavu Neden Olur?
Dejavu Ne Demek | Dejavu Bilimsel Açıklaması Nedir? Dejavu Neden Olur?

Gel gelelim dejavu ne demek dedirten ve tedirginlik uyandıran bir diğer konuya… Dejavu tehlikeli mi? Bu hisse sık kapılan birçok insan, dejavu olmanın zararlı olup olmadığı üzerinde durabiliyor.

Dejavunun vücut için zararlı olduğu ve kötü sonuçlar doğurduğuna dair, kesin ve net bir veri bulunmamaktadır. Ancak dejavu olmak ve sürekli o andan kopmak kişi için olumlu sonuçlar doğurmayacaktır. Bu nedenle gün içerisinde bu hissi sık yaşayan kişilerin, bir nöroloji ve psikiyatri doktoruna görünmesi önerilebilecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.