habergri.com
habergri.com

Genetiği Değiştirilmiş Dünyanın İlk İkiz Kız Bebekleri

0

Dünyada bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip etmek bir yanıyla son derece heyecan verici olmaktadır. Ancak dünyanın, teknolojik ve bilimsel araştırmalarda, insan yaşamı üzerindeki etkileri, gelecekte boyutlarının ne kadar gelişeceği ve bu gelişmenin insanlara nasıl yansıyacağı düşüncesi de zaman zaman endişeler yaratmaktadır. Bunlardan bir tanesi, Çin’de dünyaya gelen Genetiği Değiştirilmiş Dünyanın İlk İkiz Kız Bebekleridir. 

Genetiği Değiştirilmiş Dünyanın İlk İkiz Kız Bebekleri

Henüz bilim adamları tarafından somutlaştırılmayan, ancak dünya gündeminde adından çok söz edilen bu, insan üzerinde yapılan deney, bilimsel gelişme olarak sunulmasına rağmen bir takım endişeleri ve toplumsal tepkilerinin ne olacağı açısından bilinmezlikler de içermektedir.

Çinin Şenzen şehrinden yapılan bir açıklama bir anda dünya gündemine oturdu. Tüp bebek teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilen bilimsel çalışma sonucunda DNA’sı değiştirilmiş 2 kız çocuğunun dünyaya geldiği duyuruldu. Bilimsel çalışma, yedi kadın üzerinde yapılmış ve ilk deneme de çalışma sonuç vermiş ve iki kız çocuğu dünyaya gelmiştir. 

Genetik Bilim Açısından Ne İfade Ediyor?

Öncelikle, bu bilimsel çalışmanın genetik bilim açısından en gelişmiş, devrimsel niteliğe sahip olduğunu söylemek gerekiyor. Bunun yanın sıra, diğer taraftan insan üzerinde bu deneyin yapılmış olması da, toplumsal etik açısından birçok tartışmayı beraberinde getireceği söylenmektedir.

Bu durumun, gelecek açısından barındırdığı endişe ise, bu genetik çalışmaların gelecek nesillere nasıl aktarılacağı ve DNA değişikliklerinin genlere ne derece zarar vereceği endişesi olmaktadır.

Bu konuda bazı araştırmacı ve bilim adamları, insanlar üzerinde bu tür deneylerin yapılmış olmasının son derece riskli ve endişe verici olduğunu söylemektedirler. Çin’den gelen son haberlerde ise, Çin hükümetinin konuyla ilgili, insan genetiğini belirleyen DNA üzerinde genetik araştırmalar yapan bilim adamı He Jiankui soruşturma başlattığı yönünde.

Genel olarak bilim adamlarının ortak birleştiği konu, bu tür insan üzerinde yapılan deneylerin son derece riskli olduğunu söylemeleridir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.